Podczas sesji szkoleniowo – formacyjnej Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia przyznało wyróżnienia 3 kapłanom naszej diecezji za zaangażowanie w posługę na rzecz chorych i pracowników służby zdrowia.
Wyróżnienie zostało przyznane dla:
Ks. Prałat Kanonik Eugeniusz Jankiewicz – 45 lat kapłaństwa, wieloletni duszpasterz nauczycieli, kapelan solidarności, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Zielonej Górze oraz Diecezjalny Duszpasterz Chorych i Służby Zdrowia. Zainicjował wiele dzieł wobec chorych oraz środowiska medycznego. Przyczynił się po powstania Lubuskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy i Pielęgniarek Polskich, z których wyrosła piękna inicjatywa lekarskiej służby w hospicjum stacjonarnym i hospicjum domowym w Zielonej Górze. Zdawał sobie sprawę, że za opiekę duchową odpowiedzialni są nie tylko kapłani, ale pracownicy służby zdrowia. Stąd comiesięczne spotkania formacyjne dla środowiska medycznego. Zainicjował diecezjalne święto św. Łukasza, przyczynił się rejonizacji duszpasterstwa zdrowia w diecezji, dbał o stałą formację księży kapelanów poprzez coroczne sesje duszpasterstwa zdrowia. Obecnie rezydent przy parafii św. Alberta w Zielonej Górze.
Ks. Kanonik Leszek Kazimierczak – 35 lat kapłaństwa, proboszcz i budowniczy parafii św. Józefa w Zielonej Górze. Swoją posługę kapłańską mocno związał z drugim człowiekiem, szczególnie tym, który potrzebuje pomocy. Zainicjował wiele dzieł przy parafii, służące nie tylko parafianom. Na szczególną uwagę zasługuje powstałe w 2009 roku Hospicjum im. św. Jana Pawła II, które zostało rozbudowane w 2018 roku i obecnie przyczynia się do poprawy jakości życia wobec 51 pacjentów, często wymagających całodobowej opieki. Człowiek niezwykle otwarty, nie bojący się wyzwań, dla którego dewizą jest : „chcieć to móc”. Inne dziełem ks. kanonika, za którymi pociągnął rzesze świeckich to: świetlica socjoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży, stajnia w której prowadzone są zajęcia hipoterapeutyczne czy Świetlicę Dzienną dla Seniorów.
Ks. Prałat Kanonik Władysław Pawlik – 41 lat kapłaństwa, proboszcz i budowniczy parafii św. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. Niezwykle wrażliwy i otwarty na bliźnich, uczący innych jak przeżywać swoje życie łączyć je z tajemnicą krzyża Chrystusa. Inicjator opieki paliatywnej domowej na terenie miasta Gorzów, włączający się w niesienie pomocy duchowej chorym terminalnym w ich domach. Tam też odprawiał Msze św. za chorych. Zaangażowany w dzieło wolontariatu przy hospicjum poprzez wspólne wyjazdy i stałą formację wolontariuszy. Pomysłodawca Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. świętego Brata Krystyna. Wieloletni kapelan Wojewódzkiego Szpitala w Gorzowie Wlkp. i hospicjum. Obecnie rezydent przy parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.
Relacja w mediach: